Röportaj: KraL (Geveze.Org)

'Sigara'yı Bitirin' forumunda coders tarafından 27 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. coders

coders Aktif Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    29
    <SNOOPY> Merhabalar düzenli olarak yaptığımız röportajlar kapsamında bugün son günlerin hızla büyüyen sunucularından eski adıyla mIRCTR.Net yeni adı Geveze.org'un sahibi KraL ile gerçekleştireceğiz.

<SNOOPY> Merhabalar KraL istersen öncelik biraz kendinden bahset bize.

<KraL> Merhaba SNOOPY.

<KraL> Öncelikle sana , IRCForumları yönetimine ve IRCForumları kullanıcılarına teşekkür ediyorum.

<KraL> İsmim Tunç , İzmir Karşıyaka'lıyım , turizm ve gayrimenkul işiyle uğraşıyorum.

<SNOOPY> Tunç hocam ne kadar zamandır IRC ile uğraşıyorsunuz?

<KraL> 2000 yılından beri IRC ile uğraşıyorum.

<SNOOPY> Geveze.Org dışında nerelerde bulundunuz ya da nereleri aldınız?

<KraL> İlk sohbet hayatım Mynet ile başladı.

<KraL> Mynet'in ardından muhabbetturk.com'u ve devamında bir çok domain daha satın alarak bugünlere geldik.

<SNOOPY> Peki hocam özele kaçmayacaksa bir sorum daha olacak, eminim bu röportajı okuyanların merak ettikleri ve olarak cevabını arayacakları soru da bu olacaktır. mIRCTR.Net'in isminin Geveze.org olarak değişmesindeki sebep nedir?

<KraL> Geveze'nin daha jenerik bir isim olması dolayısı ile isim değiştirdik.

<SNOOPY> Şu an Geveze.org olarak kısa vadeli projelerinizde neler bulunuyor?

<KraL> Kendimize bir hedef koymuştuk kullanıcı sayısı olarak 3000’i geçeceğiz diye.

<KraL> Şuan Current Global Users: 1708 Max: 2342

<KraL> Umarım kullanıcı barajını geçeceğimiz günler gelir ve bunu sizlerle paylaşma şansımız olur.

<KraL> Ayrıca ; ReaksiyoN ( Emrah ) kardeşimde büyük bir projeye imza attı , bunuda yakında siz değerli IRCForumları yönetimi ve kullanıcıları ile paylaşacağız.

<SNOOPY> Peki şu an da sunucunuz da ücretli oper ve global kanalların kiralanması gibi ücretli işlemler var mı?

<KraL> Evet , global kanallarımız kiralıktır ve bununla birlikte ücretli oper admin satışları yapılmaktadır.

<SNOOPY> Az önce bir soru vardı sormayı unuttum, şimdi soruyorum.

<SNOOPY> Klişe sorudur bu, herkes herkese sorar, her röportajın vazgeçilmezidir. IRC öldü, bitti, yok oldu, kimse kullanmıyor gibi kelimeleri herkes söylüyor.

<SNOOPY> Böyle bir ortam mevcut ve sizin bu durumdaki hedefiniz 3000 kullanıcı. Sizce bu hedefin gerçekleşmesi ne kadar sürer?

<KraL> Öncelikle ben IRC'nin ne öldüğüne nede bittiğine inanmıyorum.

<KraL> IRC'nin bittiğini , öldüğünü düşünen arkadaşlara pek inandırıcı gelmeyebilir belki bu söylediklerim ama bizim koyduğumuz şu hedef , daha sonra belirleyeceğimiz hedeflerin sadece başlangıcıdır.

<KraL> Bunu daha öncede söylemiştim ; ben IRC bitti demeden IRC bitmez!

<KraL> Yakın gelecekte bu barajı aşacacak , 3000'den çok daha fazla bir sayıdan söz ediyor olacağız.

<KraL> Eğer her şey istediğimiz gibi giderse bu söylediklerim gerçekleşecek inşallah.

<SNOOPY> Peki bu işte ayrıldığına üzüldüğünüz ve ya her zaman ekibinizin vazgeçilmezi olarak gösterebileceğiniz kimler var?

<KraL> Ben kimseye git demem ama giden arkadaşlarımız oldu elbetteki.

<KraL> Benim için önemli olan şey , onca yaşanan güzel günlerin hatrına iyi ayrılmaktır.

<KraL> Ben herkese hakkımı helal ettim , herkesten helallik aldım.

<KraL> İsteyerek veya istemeyerek ayrılık yaşadığımız bütün arkadaşlarıma ben buradan sizlerinde aracılığı ile başarılar dilerim.

<SNOOPY> Peki sizce IRC'a ilginin azalmasında msn, twitter, icq, facebook vs. şeylerin etkisi % kaçtır?

<KraL> Büyük ölçüde etkisi vardır fakat % olarak sayı veremeyeceğim.

<KraL> Bu konuyla alakalı bilinmelidir , IRC'nin tekrardan canlanmasında geveze.org diğer global diye tabir ettiğimiz sunucular arasında öncü olacaktır.

<KraL> İleride yaşanacak güzel gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz inşallah.

<SNOOPY> Peki Tunç hocam, Facebook, Twitter gibi ortamlar odaklı çalışmalarınızda mevcut mu?

<KraL> ReaksiyoN’la bu konuda bir patlama yapacağız.

<KraL> Bakalım eğer dediğimiz gibi olursa eminim ki az önce dediğim 3000 kullanıcı hedefini site satın almadan geçeriz.

<SNOOPY> Çok teşekkürler Tunç hocam. Bizimle röportaj yaptığınız için, bize anlatmadığınız gelecek projelerinizde şimdiden başarılar. İyi akşamlar

<KraL> Bende teşekkür ederim. IRCForumları yönetimine , sana ve değerli IRCForumları kullanıcılarına başarılar dilerim.

Bu Sayfayı Paylaş