Dengeli Beslenme Planı

'Dengeli Beslenme & Diyet' forumunda Dj$uBo tarafından 11 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Dj$uBo

  Dj$uBo Yeni Üye

  Katılım:
  16 Mart 2005
  Mesaj:
  1,968
  Dengeli Bir Beslenme (sağlıklı beslenme) Planı Hazırlamak
  Dengeli beslenme planı, size neyi hangi saatte yemeniz gerektiğini söyleyen kesin bir plan değildir. Bu plan, sizin kan şekerinizi kontrol etmenize ve uygun kiloya ulaşıp onu korumanıza yardımcı olan, geniş fakat iyi organize edilmiş bir stratejidir.
  İyi bir beslenme planı, aynı zamanda sizin üç temel besin kaynağı (protein, yağ, karbonhidrat), vitaminler ve mineraller arasında sağlıklı bir denge kurmanızı sağlar.
  Dengeli Beslenmede Besin Piramidini Kullanın
  Besin piramidi, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz için size yardımcı olan bir rehberdir. Beslenirken sağlıklı seçimler yapabilmeniz için size yardımcı olur. Beslenme piramidinin altı bölümünün her biri, günlük besin ihtiyacınızın bir bölümünü gösterir.
  Her besin çeşidinden de almak önemlidir. Alacağınız besinlerin büyük bölümünü alttaki geniş bölümünden daha küçük bölümünü de üstteki küçük bölümden seçmeye çalışmalısınız.
  Dengeli Beslenme için Diyetisyeninizden Tavsiye Alın
  Doktorunuz veya diyetisyeniniz, sevdiğiniz yemekleri kullanarak Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.Üye Olmak İçin Tiklayın... hazırlamanızda yardımcı olabilir. Bu beslenme planı sizin hayat tarzınıza göre oluşturulacaktır. Diyetisyeniniz, gıda ürünlerinin etiketlerinde yazan bilgileri anlamanıza yardımcı olabilir. Bu etiketleri okumayı alışkanlık haline getirmeniz faydalı olacaktır. Diyetisyeniniz, sağlıklı yemek tarifleri ve besin planlamanızda kullanabileceğiniz diğer materyalleri bulmanıza yardımcı olabilir.
  Alışveriş Yapmak ve Yiyeceklerin Etiketlerinin Okunması
  Alışveriş yaparken yiyeceklerin içeriklerinin yazılı olduğu etiketleri okuyun. Etiketleri okumak sağlıklı yiyecekleri seçmekte size yardımcı olacaktır.
  Dengeli Beslenme için Yağlı Besinleri Azaltın
  Yağ alımını azaltmak, diyabetli olsun ya da olmasın sağlıklı beslenebilmek isteyen herkes için son derece önemlidir. Yağlardan alınan kalorinin, günlük kalori ihtiyacının %30�unu geçmemesi gerekmektedir. Yiyeceklerin etiketlerinde, ürünün ne kadar yağ içerdiği veya toplam kalorinin ne kadarının yağlardan sağlandığı bilgileri bulunmaktadır. Yemeklerinizi planlarken kullanabilmeniz için, etiketlerdeki bilgileri doğru anladığınızdan emin olun. Unutmayın ki, bir gram yağ, aynı miktarda karbonhidrat ya da proteinin iki katından biraz fazla kalori içermektedir.
  Dengeli Beslenmede Et, Balık ve Peynir
  Et, balık ve peynir alırken yağ miktarlarını kontrol edin. Yağ oranı düşük ürünleri tercih edin. Ürün %10�dan daha fazla yağ içermemelidir.Eğer daha yağlı bir ürün seçtiyseniz, küçük porsiyonlar yemelisiniz.
  Dengeli Beslenmede Ekmek ve Tahıllar
  Ekmek ve tahıl ürünlerinin lif ve şeker miktarlarını kontrol edin. Lif oranı yüksek, şeker oranı düşük ürünleri tercih edin. Yüksek lifli ekmekler, 100 gr�da 6 gr�dan fazla lif içermektedir.
  Liflerin suda çözünen ve çözünmeyen iki çeşidi vardır. Suda çözünen lifler, karbonhidratların emilimini ve kana geçişini geciktirir. Böylece yemekten sonra kan şekerinin artışı gecikir. Çavdar ve yulaftan yapılan ekmekler, suda çözünen lifler açısından zengindir. Suda çözünmeyen lifler ise kabızlığı önlemek açısından size yardımcı olabilir. Beyaz ekmek ve mısır gevreği, suda çözünmeyen lifler açısından zengindir.
  Dengeli Beslenmede Tereyağı, Margarin ve Sıvı Yağlar
  Bu ürünleri kullanacaksanız içerdikleri yağın kalitesini göz önüne almalısınız. Bitkisel yağları kullanmak, doymamış yağ oranının yüksekliği açısından daha sağlıklıdır. Zeytinyağı ve ayçiçek yağı, yemek pişirmede ya da salatalarınız için idealdir. Tereyağı kullanmak isterseniz ekmeğinize çok az sürerek kullanın.
  Dengeli Beslenme ve Süt Ürünleri
  Süt ürünlerinin, yağ ve şeker oranlarını kontrol edin. Krema ve diğer çok yağlı süt ürünlerini kullanmaktan kaçının.
  Pek çok yoğurtlu ürün yüksek miktarda şeker katkısı içermektedir. Eğer yoğurdunuzu tatlı yemek istiyorsanız, doğal yoğurdun içine favori meyvenizi taze veya konserve olarak ekleyin. Eğer konserve kullanırsanız, şeker katkısı içermeyen çeşitlerini tercih edin.
  [​IMG]
  DENGELİ BESLENME KURALLARI
  Yiyeceklerinizi haftalık olarak planlayın. Böylece alışveriş yaparken, abur cubur satın almaktan kurtulabilirsiniz. Asla süpermarkete aç gitmeyin. Eğer insanlar tok karnına alışverişe giderlerse, besin değeri daha yüksek yiyecekler alıyorlar. Abur cuburdan da uzak duruyorlar.
  Hayatınızda akılcı bir beslenme rejimi her zaman olmalı. Kilo vermeyi ertelemeyin. Eğer hızla kilo veremediyseniz, hayal kırıklığına uğramayın. Keza çok çabuk kilo kaybederseniz, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz imkansız. Herhangi bir tatlıyı yemeden veya bisküvi paketini açmadan önce kendinize sorun, "Ben gerçekten aç mıyım" eğer cevabınız olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun.
  Daha hareketli olabilmek için hayatınızda, beslenme rejiminizde değişiklik yapmaktan kaçınmayın.
  Bir günlük tutun. Hem ne yediğinizi, hem de ruh halinizi kaydedin. Eğer istemediğiniz halde yemek yiyorsanız, bir dakika sonra kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. İradeyi kullanmak, dakikalarla başlar, saatlik, günlük, haftalık, aylık... sürelerle devam eder. Daima geriye dönüp kendinizi kontrol edin..
  Geçmişi değiştiremeyebiliriz ama gelecek için şansımızı deneyebiliriz.
  Hiçbir zaman neden kilo vermek istediğinizi unutmayın. Sıkıldığınızda veya diyet yapmaktan yorulduğunuzda eski fotoğraflarınıza göz atın. Ve her verdiğiniz kiloda kendinizi nasıl hissettiğinizi hatırlayın. Değişimin zamanla ve sabırla olacağını hep aklınızın bir köşesinde bulundurun.
  Yeryüzündeki hiçbir yiyecek, sizin kendinizi zayıf hissetmenizden daha lezzetli olamaz.
  Eğer istemediğiniz halde yemek yiyorsanız, bir dakika sonra kendinizi kontrol altına alabilirsiniz. İradeyi kullanmak, dakikalarla başlar, saatlik, günlük, haftalık, aylık... sürelerle devam eder.
  Artık biliyorum ki, doğru seçimler yaparsam, zayıflayabilirim. Her an şu soruyu soruyorum: "Buna ihtiyacım var mı, gerçekten onu yemeyi istiyor muyum?
  Sosyal zorunluluk olarak, bir partiye gidiyorsunuz, ne yiyeceğinizi de planlayın
  Eğer yemek yemek istemiyorsanız, yemek yiyebileceğiniz bir yere gitmeyin.
  Her zaman ölçülü olun. Porsiyonlarınız küçük olsun.
  Eğer bir açık büfe ile yüz yüze iseniz, hemen salata bölümüne gidin ve tabağınızı salatayla doldurun. İkinci kez gittiğinizde kendinizi tok hissedeceksiniz ve daha fazla kontrol edebileceksiniz.
  Yemeğe başlamadan önce bir bardak su için ve bu sırada düşünün, "Şu anda yemek yiyorum ama hedeflediğim kilodan uzaklaşıyorum." Kendi kendinizle yapacağınız tartışmalar işe yarayacak.
  Bol sebze, Az yağ, Bardak bardak su... .
  Her yemekten sonra dişleriniz fırçalayın. Ağzınızdaki temizlik duygusu sizin bir kaç saat acıkmanızı engelliyor.
  Bilinçli bir şekilde yemek yiyin. Yavaş olun. Ağzınıza götürdüğünüz her lokmaya dikkat edin.
   
 2. orkobj

  orkobj Yeni Üye

  Katılım:
  8 Ağustos 2011
  Mesaj:
  2
  eline sağlık
   
 3. recep95

  recep95 Yeni Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2011
  Mesaj:
  4
  bir kişi zayıflamak isterse ya diyet yapacak yada zayıflayacak
   
 4. mirajgayrimenku

  mirajgayrimenku Yeni Üye

  Katılım:
  26 Mart 2012
  Mesaj:
  11
  Reklam yasak ;)
   
 5. antheras55

  antheras55 Yeni Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2010
  Mesaj:
  94
  Teşekkürler+++++++++++:42:
   
 6. berma42

  berma42 Yeni Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2013
  Mesaj:
  10
  enimde diyet planlarım hep yarım kalıyor yaaa off
   
 7. alpayak

  alpayak Aktif Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2012
  Mesaj:
  122
  Bu yazıyı kağıda basıp, mutfakta yemek masasının yakınında bir yere ya da buzdolabının üstüne yapıştırmak gerek.Çok güzel tavsiyeler var.İnsan ipin ucunu kaçırdı mı gidiyor, o yüzden hep kontrol altında tutmak gerek kiloları.Hatta mümkünse her gün tartılıp, kendinize belli bir alt ve üst kilo sınırı çizmeninde de yarar var, kesinlikle o iki arasında gidip gelmeye çalışın kilo olarak ama önceden belirlediğiniz o sınırın üstüne çıkmayın, çıktığınızda da gerekli önlemleri alarak hemen kilo vermeye gayret edin.Fazla kilolar hem sağlık açısından kötü hem de sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösteriyor.Gerekiyorsa diyetisyen yardımıyla ve bir spor kulübüne üye olarak insan çok daha kaliteli bir yaşam sürebilir.
   
 8. kanada0s

  kanada0s Üye

  Katılım:
  9 Eylül 2013
  Mesaj:
  25
  dediğin güzel fakat bir müddet sonra puff çok yer kaplıyor diyip atmak var o kağıtları. bir ara güzel kilo veriyordum diyet falan ama sonradan bıraktım.
   

Bu Sayfayı Paylaş